Presentations

DAY 1: Wednesday 23rd September 2015 (Main hall)

08.30 - 09.30 Registration of participants
Video with photos of the Danube river >>
09.30 - 09.45 Opening session
Representative of the Government of Hungary as hosting country
  • Balázs Rákossy, Minister of State for the Utilisation of EU Funding, Ministry for National Economy of Hungary
09.45 - 10.20 Introductory presentations
10.20 – 10.50 Danube Transnational Programme (DTP)
Presentation of the Programme: history and evolution, priorities, procedures and key documents – Imre Csalagovits, Head of DTP Managing Authority
Download presentation (Imre Csalagovits) >>
10.50 - 11.30 Coffee break
11.30 - 13.00 Panel discussion: Danube Transnational Programme on its context
The Danube Transnational Programme, experiences and synergies with other transnational programmes in the area and links with the EU Strategy for the Danube Region (EUSDR)

Participants
  • Vicente Rodríguez-Sáez - Deputy Head of Unit DG Regio, European Commission
  • Roland Arbter - Federal Chancellery - Austria
  • Magdalena Voinea - Head of Unit, Deputy Head of the Romanian National Authority, Ministry of Regional Development and Public Administration, Romania
  • Sanda Šimić - Head of National Authority Assistant Director - Serbian European Integration Office
  • Christina Diegelmann - Deputy Head of Unit, EU Strategy for the Danube Region, Staatsministerium Baden-Württemberg - Germany
  • František Koločány - Executive national coordinator of EUSDR, Government Office of the Slovak Republic
13.00 - 14.30 Buffet lunch
Time to visit the Partner-search area
Session only for the Websteraming:
Interviews to project applicants
14.30 - 15.00 Opportunities of cooperation in the Danube Transnational Programme
Types and examples of cooperation – DTP Joint Secretariat
Download presentation (Alessandra Pala) >>
15.00 - 16.15 First call for proposals
Provisional calendar, technical requirements and expectations, supporting tools and bodies – DTP Joint Secretariat
Download presentation (Simona Ene) >>
Download presentation (Niko Finka) >>
Download presentation (Johannes Gabriel) >>
16.15 - 16.30 Conclusions and introduction to Day 2
20.00 - 22.00 Networking cocktail

DAY 2: Thursday 24th September 2015
(Separate thematic workshop rooms)

9.00 - 10.45 Thematic workshops and preparation of proposals
– Round 1 on the following specific objectives

DTP Joint Secretariat and experts on each priority

Room 1: 1.1. Improve framework conditions for innovation
Experts: Dr. Jonathan Loeffler - Managing director, Steinbeis-Europa-Zentrum, Germany
Balázs Barta, Managing Director, Pannon Business Network, Hungary

Download presentation (Marius Valentin Niculae) >>
Download presentation (Jonathan Loeffler) >>
Download presentation (Balázs Barta) >>

Room 2: 2.1. Strengthen transnational water management and flood risk prevention and 2.4. Improve preparedness for environmental risk management
Experts: Dr. János Fehér - Global Water Partnership Central and Eastern Europe Region (GWP CEE), Hungary
Ágnes Rajacic - Senior Desk Officer, National Directorate General for Disaster Management, Ministry of Interior, Hungary

Download presentation (Gusztáv Csomor) >>
Download presentation (Dr. János Fehér) >>
Download presentation (Ágnes Rajacic) >>

Room 3: 3.1. Support environmentally-friendly and safe transport systems and balanced accessibility of urban and rural areas
Expert: Roberta Calcina - Project manager on transport and accessibility, South East Europe Programme
Download presentation (Ana Leganel) >>
Download presentation (Roberta Calcina) >>
Download presentation (Intervention logic transport) >>

Room 4: 4.1. Improve institutional capacities to tackle major societal challenges
Expert: Ivan Curzolo - Expert in Governance and Territorial Cooperation, Seenetwork kft. Budapest
Download presentation (Johannes Gabriel) >>
Download presentation (Ivan Curzolo) >>

10.45 - 11.15 Coffee break
11.15 - 13.00 Thematic workshops and preparation of proposals
– Round 2 on the following specific objectives

DTP Joint Secretariat and experts on each priority

Room 1: 1.2. Increase competences for business and social innovation
Experts: Viktor Nedović - Assistant Minister, Ministry of Education, Science and Technological Development, Republic of Serbia
Elke Dall - Head of Unit, Centre for Social Innovation, Vienna and Project Coordinator Danube INCO.NET

Download presentation (Marius Valentin Niculae) >>
Download presentation (Viktor Nedović) >>
Download presentation (Elke Dall) >>

Room 2: 2.2. Foster sustainable use of natural and cultural heritage and resources
Experts: Teofil Oliver Gherca - Head of unit, Ministry of Regional Development and Public Administration, Directorate General for Regional Development and Infrastructure, Romania
Georg Frank – Secretary General of the Danube River Network of Protected Areas

Download presentation (Simona Ene) >>
Download presentation (Teofil Oliver Gherca) >>
Download presentation (Georg Frank) >>
Download presentation (Intervention logic revised ) >>

Room 3: 2.3. Foster the restoration and management of ecological corridors
Expert: Harald Egerer - Head, United Nations Environment Programme - Vienna Liaison Office, Secretariat of the Carpathian Convention
Download presentation (Gusztáv Csomor) >>
Download presentation (Harald Egerer) >>

Room 4: 3.2. Improve energy security and energy efficiency
Expert: Péter Kaderják - Director of the Regional Centre for Energy Policy Research, Corvinus University of Budapest, Hungary
Download presentation (Ana Leganel) >>
Download presentation (Péter Kaderják) >>
Download presentation (Intervention logic energy) >>

13.00 - 14.00 Light lunch

The first day of the event will be webstreamed online in the Danube Transnational Programme website. You can ask questions through Twitter using the hashtag: #DTPevent

is an EU funded programme to promote economic, social and territorial cohesion in the Danube Region. It comprises 14 countries (Austria, Bulgaria, Croatia, Czech Republic, Hungary, Germany – Baden-Württemberg and
Bavaria-, Romania, Slovakia, Slovenia, Bosnia and
Herzegovina,
Moldova, Montenegro,
Serbia and Ukraine
– partly).